User Tools

Site Tools


internal:inspiration

Proza

Poezja

Dramat

William Shakespeare

Film

Internet

In the end, psychopaths need to be given that very thing everyone believes they lack for others, empathy; a willingness to understand the person, their drives, hopes, strengths and fears, along with knowledge of their own personal sadnesses and sense of inferiority…As it is, such cartoon, unchangeable, inhuman characterizations offers nothing but perpetuation of those stereotypes.

https://news.ycombinator.com/item?id=6941171

Artykuły

Nie masz prawa - etyk o wolności, sumieniu i konflikcie praw - Zbigniew Szawarski

Prawo do błędu

Prawo do ryzyka, prawo do błędu, prawo do głupoty czy nawet do grzechu - to naturalna konsekwencja naszej wolności. Nie jesteśmy aniołami. Nie potrafimy bezbłędnie przewidywać. Czasami brakuje nam wyobraźni i silnej woli. Większość naszych decyzji podejmujemy w warunkach niepewności

Ale jesteśmy ciekawi, pragniemy wiedzieć, pragniemy wygrywać, odkrywamy i zmieniamy świat. Mamy różne dążenia i interesy i często wchodzimy ze sobą w konflikt. Złośliwy dowcip o Polakach mówi, że mając wybór między większym a mniejszym złem, zawsze wybierają oba.

Głupota i grzech są nieuniknionym następstwem naszej wolności. Ale to właśnie, że jesteśmy niedoskonali, oznacza, że popełniamy błędy. Stąd właśnie biorą się wyrzuty sumienia, poczucie winy, wstydu, skruchy, żalu za grzechy. Stąd właśnie bierze się cnota tolerancji, wybaczania, współczucia, pokory. Wolny wybór to nie zawsze właściwy, racjonalny, moralnie uzasadniony lub moralnie słuszny wybór.

Prawo do wolności sumienia

To, co nazywamy sumieniem, jest istotą naszej tożsamości moralnej. Prawo do sumienia oznacza prawo do bycia sobą, prawo do życia i postępowania zgodnie z własnymi najgłębszymi przekonaniami moralnymi, religijnymi czy światopoglądowymi.

Doskonale wyraził to papież Franciszek, gdy w głośnym wywiadzie dla włoskiego pisma “Repubblica” powiedział: “Każdy z nas ma własną ideę dobra i zła i musi dążyć do dobra i walczyć ze złem, tak jak je pojmuje”. Papież nie mówił o sumieniu prześwietlonym Duchem Świętym i moralną nauką Kościoła. Papież mówił o sumieniu każdego człowieka bez względu na jego wiarę i przekonania o świecie. Mówił o sumieniu jako samoistnym i najważniejszym impulsie sprawczym w moralnym postępowaniu człowieka.

I bez wątpienia jest to fundamentalne i niedające się podważyć prawo człowieka. Gdyby pozbawiono nas prawa do wolności sumienia, pozbawiono by nas prawa do życia autentycznego, do wierności samemu sobie; pozbawiono by nas prawa do bycia sobą.

CAŁOŚĆ: http://wyborcza.pl/1,75968,16409013,Nie_masz_prawa___etyk_o_wolnosci__sumieniu_i_konflikcie.html

internal/inspiration.txt · Last modified: 2021/02/16 09:56 (external edit)